16 regles del esperantu

L'esperantu ye una llingua construyida, que sigue'l modelu gramatical de les llingües naturales, anque intenta evitar parte de les dificultaes d'estes, simplificando la gramática, evitando les esceiciones y afitando regles lo más clares posible.

Suelse resumir la so gramática básica en 16 regles (publicaes en Fundamento de Esperanto, 1906), que pueden enunciase de la siguiente manera:

  1. L'esperantu namái tien l'artículu determináu la, igual pa tolos xéneros, númberos y casos. Escarez d'artículu indetermináu.
  2. El nome sustantivu termina en -o. Pa formar el plural añede una j al singular. La llingua namái tien dos casos: nominativu y acusativu. El postreru fórmase añediendo una n al nominativu. Los demás casos formar con preposiciones: el xenitivu con de (de), el dativu con a el (a), l'ablativu con per (por) o con otres preposiciones, según el sentíu.
  3. L'axetivu termina en a. Los sos casos y númberos fórmense como nos sustantivos. El grau comparativu fórmase, axetivu cola pallabra pli (más) y el superlativu cola pallabra plej (el más). El «que» del comparativu traduzse por ol, y el «de» del superlativu por el.
  4. Los axetivos numberales cardinales son invariables: unu (1), du (2), tri (3), kvar (4), kvin (5), ses (6), sep (7), ok (8), naŭ (9), dek (10), cent (100), mil (1000). Les decenes y centenes fórmense pola simple xunta de los mentaos numberales. A los axetivos numberales cardinales añédese: la terminación a del axetivu, pa formar los numberales ordinales; obl pa los múltiplos; on pa los fraicionarios; op pa los coleutivos. Po antes de los cardinales forma los distributivos.
  5. Los pronomes personales son: mi (yo), vi (tu, Ud, Uds, vós), li (él), ŝi (ella), ĝi (él, ella, ello, p'animales o coses), si (se, si, reflexivu), ni (nós), ili (ellos, elles), oni (se, unu). Al añedir la terminación a del axetivu fórmense los axetivos o pronomes posesivos. Los pronomes tórnense como sustantivos.
  6. El verbu ye invariable nes persones y nos númberos. El presente termina en as, el pasáu en is, el futuru en os, el condicional en us, l'imperativu en u y l'infinitivu en i. Los participios activos, en ant el presente, en int el pasáu y en ont el futuru. Los participios pasivos, en at el presente, en it el pasáu y en ot el futuru. La voz pasiva fórmase col verbu esti (ser) y el participiu pasivu del verbu que se conxuga. El «de» o'l «por» del ablativu axente tradúzse por de.
  7. L'alverbiu termina en e. Los sos graos de comparanza fórmense como los del axetivu.
  8. Toles preposiciones rixen, por sigo mesmes, el nominativu.
  9. Toa pallabra pronúnciase de la mesma como s'escribe.
  10. L'acentu tónicu cai siempres sobre la penúltima sílaba.
  11. Les pallabres compuestes formar pola simple xunta de los elementos que les formen. Nelles la pallabra fundamental va siempres a la fin. Los afixos y terminaciones considérense como pallabres.
  12. Si na frase yá hai una pallabra negativa suprímese l'alverbiu ne (non).
  13. La pallabra qu'indica'l llugar onde se va, lleva la terminación del acusativu.
  14. Toa preposición tien, n'esperantu, un sentíu invariable y bien determináu, qu'afita'l so emplegu. Sicasí, cuando'l sentíu que queremos espresar nun indica con toa claridá qué preposición tenemos d'emplegar, vamos usar la preposición je, que nun tien significáu propiu. Esta regla nun estropia a la claridá, pos en tales casos, toles llingües empleguen cualquier preposición, ensin más norma que'l costume. En cuenta de je puede emplegase tamién l'acusativu, si nun crea ambigüedá.
  15. Les pallabres «estranxeres», esto ye, les que la mayoría de les llingües sacaron d'un mesmu orixe, nun sufren alteración al pasar al esperantu, pero adopten la so ortografía y les sos terminaciones. Sicasí, de les distintes pallabres derivaes d'una mesmu raigañu, ye preferible emplegar inalterada solamente la pallabra fundamental, y formar les demás según les regles del esperantu.
  16. Les terminaciones a del artículu y o del sustantivu en singular pueden suprimise, sustituyéndoles con un apóstrofu.

Ver tamiénEdit