Diferencies ente revisiones de «Idioma komi»

m
us os
m (us os)
La numberación en komi del 1 al 10 ye la siguiente: ötik, kIk, kuim, nyol', vit, kwayt, sizim, kökyamIs, ökmIs, das; 11 das öti, 12 das kIk, 20 kIz', 30 komIn, 40 nelyamIn, 100 syo. L'acentu [[sílaba tónica|tónicu]] va na primera sílaba, pero ye movible y non [[fonémico]]. Los [[pronome]]s personales son: singular 1 me, 2 te, 3 siyö; plural 1 el mio, 2 ti, 3 nayö. El demostrativu ye tayö 'esto?, siyo 'eso'. El pronome interrogativu ye kodi '¿quién?', mIy '¿qué?'. El nome tien dos númberos, marcándose'l plural con -yas, como kerka 'casa', plural kerkyas; vöv 'caballu', plural vövyas.
 
== [[Dialectu|Dialectos]]s ==
La llingua komi estremar en tres dialecto:
* [[Komi ziriano]], que se fala na parte septentrional de la zona.