Diferencies ente revisiones de «Idioma komi»

1 byte desaniciáu ,  hai 2 años
m
Preferencies llingüístiques
m (Preferencies llingüístiques)
Antes de la Revolución el komi foi usáu casi puramente pa propósitos relixosos, pero anguaño úsase na educación y publicación. Pa ponelo por escritu úsase l'alfabetu cirílicu con dos letra adicionales: i y ö.
 
El precursores de la lliteratura komi y komi-permiana fueron básicamente los mesmos. A [[Ivan Kuratov]] ([[1839]]-[[1875]]) considérase-y el primer autor modernu. Tamién son conocíos el poeta [[Mihail Lebedev]] ([[1877]]-[[1951]]) y el filólogu y poeta [[Vassily Lytkin]] ([[1895]]-[[1965]]). Dende finales de los años 20, publicóse tamién lliteratura en permia, nuna llingua lliteraria basada nel dialectudialeutu kudymkar. Ente los autores más reputaos qu'escriben nesti dialectudialeutu inclúyense [[Mihail Lihachov]] ([[1901]]-[[1945]]) y [[Styepan Karavayev]] ([[1908]]-[[1973]]).
 
== Gramática ==
 
La numberación en komi del 1 al 10 ye la siguiente: ötik, kIk, kuim, nyol', vit, kwayt, sizim, kökyamIs, ökmIs, das; 11 das öti, 12 das kIk, 20 kIz', 30 komIn, 40 nelyamIn, 100 syo. L'acentu [[sílaba tónica|tónicu]] va na primera sílaba, pero ye movible y non [[fonémico]]. Los [[pronome]]s personales son: singular 1 me, 2 te, 3 siyö; plural 1 el mio, 2 ti, 3 nayö. El demostrativu ye tayö 'esto?, siyo 'eso'. El pronome interrogativu ye kodi '¿quién?', mIy '¿qué?'. El nome tien dos númberos, marcándose'l plural con -yas, como kerka 'casa', plural kerkyas; vöv 'caballu', plural vövyas.
 
== [[DialectuDialeutu|DialectosDialeutos]] ==
La llingua komi estremar en tres dialectosdialeutos:
* [[Komi ziriano]], que se fala na parte septentrional de la zona.
* [[Komi permio]].
* Komi yaz'va, qu'apodera na parte meridional. Esti dialectudialeutu ye'l más diverxente de los trés. El númberu de falantes en dialectudialeutu yaz'va envalorar en [[1960]] en 4.000 persones.
 
Dellos llingüistes traten al komi ziriano y a los grupos permios como llingües separaes.