Diferencies ente revisiones de «Consonante uvular»

Ensin cambiu de tamañu ,  hai 2 años
m
Iguo plurales
m (Preferencies llingüístiques)
m (Iguo plurales)
|'fueu'
|}
Nes llingües del mundu les consonantes uvulares apaecen en munches llingües africanes y de [[Oriente Mediu]] (por casu, n'[[idioma árabe|árabe]]), nes llingües indíxenes d'América y en delles árees del [[Cáucasu]]. Sicasí, tán totalmente ausentes nel Pacíficu ([[llingües australianes]], [[llingües papúes]] y [[llingües austronesiasaustronesies]]). En delles partes del Cáucasu y el noroeste de Norteamérica, práuticamente toles llingües tienen oclusives y fricatives uvulares.
 
<!--