Wikipedia:Correxir

En gramática'l tutéu consiste nel emplegu de les formes verbal y pronominal de la segunda persona singular del asturianu: tu, en contraposición a usté. Ye una de les formes de tratamientu d'enfotu del asturianu.

Paradigma verbal del tutéuEditar

De siguío ufiértase'l paradigma verbal del tutéu de tres verbos regulares modélicos: amar, comer, vivir:

Mou indicativuEditar

  • Presente: ames, comes, vives.
  • Pretéritu perfectu: amasti, comiesti, viviesti.
  • Pretéritu imperfectu: amabes, comíes, vivíes.
  • Pluscuamperfectu: amaras, comieras, vivieras.
  • Condicional: amaríes, comeríes, viviríes.

Mou suxuntivuEditar

  • Presente: ames, comes, vives.
  • Non-presente: amares, comieres, vivieres.

Mou imperativuEditar

  • Imperativu: ama, comi, vivi

Enllaces esternosEditar