Les llingües ijodes constiuyen un grupu de llingües africanes falaes polos ịjọ y los defaka falaes nel delta del ríu Níxer, en Nixeria meridional. El númberu de falantes total ronda los dos millones de persones.[1] De toles llingües de la familia, la más falada con diferencia sería l'idioma ịzọn, con aprosimao un millón de falantes, siguida del okrike-kalabari con más de mediu millón. La familia xeneralmente estrémase en dos rama, les llingües ịjọ y l'idioma defaka. La caña ịjọ consiste n'aprosimao 9 o 10 llingües distintes. El defaka, con unos centenares de falantes, constitúi por sigo mesmu una de los dos cañes de les llingües ijoides.

Distribución xeográfica Sur de Nixeria
Países Flag of Nigeria.svg Nixeria
Falantes ~2 millones
Filiación xenética

Nixero-congoleña

  llingües ijoides
Subdivisiones Idioma defaka
Llingües ijo
Ver tamién
Idioma - Families - Clasificación de llingües
[editar datos en Wikidata]
Llingües ijoides n'azul, nel áreal del delta del ríu Níxer.

ClasificaciónEditar

Greenberg (1963) consideró primeramente que les llingües ijoides constituyíen el mesmu subgrupu filoxenéticu que les llingües kwa. Sicasí'l trabayu de Bennett y Sterk (1977) dexó establecer que les llingües kru y les llingües ijoides yeren grupos de llingües nigeroconolesas independientes.

Clasificación internaEditar

La familia ijoide ta bien estudiada y les principales divisiones bien establecíes, y esiste una reconstrucción empecipiada per parte de Williamson (2000). La clasificación interna debida a Jenewari (1989) ye la siguiente:



Défàkà


Ịjọ

Oriental



Nkọrọ




Ịḅanị



Kalaḅari



Kịrịkẹ (Okrike)






Nembe



Akaha (Akassa)




Occidental


Ịzọn




Biseni



Akịta (Okordia)



Oruma






Carauterístiques llingüístiquesEditar

FonoloxíaEditar

Les llingües ijo estremen ente vocales articulaes col raigañu de la llingua adelantrada (+ATR) y vocales cola'l raigañu de la llingua retrasada (−ATR). Pa ilustrar esta diferencia puede considerase'l dilaecto fante del Akán, que tien quince vocales: cinco cola traza +ATR, cinco cola traza −ATR y cinco vocales nasales adicionales, les vocales non nasales son:

Vocales non nasales ±ATR del fante
Orto-
grafía
+ATR −ATR Equivalente
averáu
i / ị /i̘/ [i]

/y̘/ || /i/ || [y], [ɪ]

ɛ / ẹ /y/ [ɛ]

/a̘/ || /a/ || [æ], [ɑ]

ɔ / ọ /o/ [ɔ]

/o̘/ || /o/ || [o], [ʊ]

/o̘/ || || [o]

Nesta llingua esisten dos llingua de sinarmonía que gobiernen qué vocales pueden apaecer dientro de la mesma pallabra:

  1. Toles vocales −ATR convertir en +ATR cuando van siguíes d'una vocal +ATR periférica (/i̘ a̘ o̘/). Esto ye, les vocales ortográfiques y ɛ a ɔ o se conviertene en i y a o o ante i o y dacuando ante a.
  2. Una vegada aplicada la regla anterior, la vocales medies +ATR (/y̘ o̘/) pasen a vocales zarraes −ATR (/i o/) cuando van precedíes por un vocal non zarrada −ATR (/y a o/). (Esto nun se reflexa na ortografía, pa vocales subxacentes que se reflexen por escritu como y o.)

MorfoloxíaEditar

En ijo esisten muertes de clases nominales, el prefixu a- marca'l plural de nomes precedíos de modificador. Delles vocales iniciales tamién paecen ser borrafes de prefixos de clase nominal.

Los pronomes amuesa muertes de la distinción ente posesión alineable y inalienable. Les llingües ijoides desenvolvieron un sistema de xéneru gramatical nuevu qu'en nomes referíos a seres estrema siempres ente masculín de femenín, n'otros nomes dacuando estrémase ente xéneru masculín d'un xéneru neutru (na forma de singular de ciertos determinantes).

SintaxisEditar

Les llingües ijoides son una forma de la familia de les llingües Níxer-Congu y tienen forma de Suxetu Oxeto Verbu, lo cual ye peculiar dientro de la familia de llingües Níxer Congu. Cuando intervienen modales y auxiliares de tiempu l'orde ye SAOVM (suxetu auxiliar oxeto verbu modal). Na frase nominal l'orde sigue les siguientes restricciones:

Xen + N
Pos + N
Adj + N
Num + N
Dem + N

que, sacante la postrera son órdenes típicos de llingües de nucleu final.

Comparanza léxicaEditar

Los numberales en distintes llingües ịjọides son:[2]

GLOSA Ịjọ occidental Ịjọ oriental Idioma
Défàkà
PROTO-
ỊJO
PROTO-
ỊJOIDE
Ịzọn Akịta
(Okordia)
Nkọrọ Ịḅanị Kalaḅari
(Okrika)
'1' kɛnɪ́ kɛ̀nɪ gbɔ́rí ŋ̀gɪ̀ɛ́ ŋ̀gèi gbérí *kaŋãnɪ *kaŋãnɪ
'2' mamʊ́ maamʊ màmì m̀mɛ̀ɛ́ màɪ̃ mààmà *mããmɪ *mããmɪ
'3' tǎrʊ taarʊ tárú tɛ́rɛ́ tɛrɛ táátó *taarʊ *taatʊ
'4' nóĩ́ nii nɛ̃́ĩ́ íní ineĩ nɛ́ì *-nõĩ *-nõĩ
'5' sɔ̃́rɔ̃́ sɔ̃ːrɔ̃ sɔ́nɔ́ sɔ́nɔ́ sɔnɔ túúnɔ̀ *sɔ̃ŋɔ̃r̃ɔ *tʊŋʊ̃r̃ɔ
'6' sɔ̃́̌die sɔ̃zie sóníá sóníɛ́ sonio màànɡò *sɔ̃ŋ-die
'7' sɔ́nɔ́ma sɔnɔmà sɔ́nɔ́mà sɔ́nɔ́mà sɔnɔmɛ̀ túààmà *sɔ́ŋɔ́-mãã *tʊŋʊ̃-mãã
'8' níŋíni màà fùi nínì ínínè ninè túàtùà *níŋíni ?
'9' isé sioni ísíéní éséníé esenie túùnèì *sieni ?
'10' óí eji ójí ójí oji wóì *oji *woji

ReferenciesEditar

BibliografíaEditar

  • K. Williamson y R. Blench (2000). «2. Niger-Congo», en B. Heine y D. Nurse: African Languages: An Introduction. Cambridge Univ. press, 22-23. ISBN 0-521-66178-1.
  • K. Williamson y R. Blench (2004): Proto-ijoid reconstructions