Campeonatu Mundial de Motociclismu de Resistencia

El Campeonatu Mundial de Motociclismu de Resistencia (oficialmente, FIM Endurance World Championship) ye una competición de motociclismu de velocidá apostada con superbikes, que'l so calendariu componer de carreres de resistencia d'ente 6 y 24 hores de duración.

La categoría surdió en 1960 como'l Campeonatu de la FIM de Motociclismu de Resistencia. En 1976 convertir nel Campeonatu Européu de Motociclismu de Resistencia, y tomó el nome actual en 1980. Les ediciones de 1989 y 1990 llamáronse Copa Mundial de Motociclismu de Resistencia, una y bones el calendariu yera demasiáu amenorgáu. El títulu otorgábase-y orixinalmente a los pilotos. Dende la temporada 2001, el campeonatu ye d'equipos.

Los cuatro carreres clásiques del Mundial de Resistencia son les 8 Hores de Suzuka (Suzuka), les 24 hores de Le Mans de Motociclismu (Bugatti), el Bol d'Or (Paul Ricard o Magny-Cours) y les 24 Hores de Liexa (Spa-Francorchamps). Los trés últimes carreres abandonaron el Mundial pal añu 2002 y formaron el Master de Resistencia, que se corrió dende 2002 hasta 2005. Los dos carreres franceses volvieron al Mundial pa 2006, en cuantes que les 24 hores de Liexa nun se volvió a correr.

HistoriaEditar

Les carreres de llarga distancia apaecieron cuasi coles mesmes que la invención del motor de combustión interna a finales del sieglu XIX, con carreres celebraes ente ciudaes importantes como París-Rouen en 1894, París-Burdeos, París-Madrid y otres . Nesos años los coches y les motos corrieron xuntos, compitiendo por velocidá (tiempu más rápidu) o regularidá (llogrando un ciertu tiempu oxetivu). Estes carreres en caminos abiertos onde bien peligrosu, y les socesives traxedies mortales (como'l París-Madrid 1903) mueven la carrera a caminos zarraos al tráficu normal (antes de la creación de circuitos de carreres reales) condució a la separación d'autos y motos, y les carreres de llarga distancia convertir en rallys.

El Bol d'Or (la más famosa y prestixosa carrera de resistencia) celebrar por primer vegada en 1922 nel circuitu de Vaujours, cerca de París (circuitu de tierra batida utilizáu dende 1888 pa concursos de 24 hores pa bicicletes). Otres carreres de resistencia fueron creaes dempués de la Segunda Guerra Mundial, como les Carreres de 24 hores en Warsage (Bélxica) en 1951, les 500 milles de Thruxton en 1955, les 24 Hores de Montjuïc en Barcelona en 1957 y les 24 hores de Monza (Italia) en 1959. De primeres, la mayoría de les carreres realizar mientres 24 hores, pero llueu s'introducieron carreres más curties, definíes en términos de distancia (500 milles, 1000 milles y muncho más tarde inclusive 200 milles) o de tiempu (12 hores, 8 Hores o 6 Hores).[1]

El campeonatu foi fundáu en 1960 como la FIM Endurance Cup (Copa de Resitencia FIM).[2] Primeramente componíase de cuatro carreres: Thruxton 500, 24 hores de Montjuïc, 24 hores de Warsage y el Bol d'Or.

El Bol d'Or nun se celebró ente 1961 y 1968, ente que los 1000 km de París, celebróse dos veces nel circuitu de Monthléry. Na primer década, les carreres FIM Endurance Cup celebráronse esencialmente en Gran Bretaña, Italia y España - los trés países con más pilotos.

En 1976 la FIM Endurance Cup convertir nel Campeonatu d'Europa y en 1980 nun Campeonatu del Mundu. Mientres los años 80 el calendariu del campeonatu del mundu de la resistencia consistio d'hasta diez carreres. La popularidá del campeonatu menguó gradualmente y el calendariu amenorgóse gradualmente a los cuatro "clásicos": les 24 Hores de Le Mans, les 24 Hores de Liexa (celebraes en Spa-Francorchamps), les 8 Hores de Suzuka y el Bol d'Or (que se celebra sobremanera en Paul Ricard o Magny-Cours).

En 1989 y 1990 el Campeonatu volvió a la categoría de Copa Mundial, yá que nun s'algamar el númberu de carreres riquíes pol Códigu Deportivu FIM.

El campeonatu de los 4 eventos (con 24 Hores de Liexa siendo sustituyíu por otres carreres) nel mesmu añu caltener hasta 2016. En 2015 FIM y la rede paneuropea de deportes televisivos, Eurosport robló un alcuerdu pa la promoción y cobertoria de la competición. Con esto, la organización vuelve ordenar los eventos, con cuenta del nuevu campeonatu empecípiese en setiembre y remate en xunetu, coles carreres europees celebraes mientres l'iviernu evitando los horarios de MotoGP y Superbikes.

Circuitos reciénEditar

Carreres 2017-2018Editar

Carrera Circuitu Equipu Ganador Pilotos Ganadores
Bol d'Or   Circuit Paul Ricard   GMT94 Yamaha   David Checa,   Niccolò Canepa,   Mike Di Meglio
24 Hours Du Mans   Le Mans   [[]]   [[]],   [[]] ,   [[]]
8 Hores de Slovakia Ring   Slovakia Ring   [[]]   [[]],   [[]] ,   [[]]
8 Hores de Oschersleben   Oschersleben   [[]]   [[]],   [[]] ,   [[]]
8 Hores de Suzuka   Suzuka   [[]]   [[]],   [[]] ,   [[]]

CampeonesEditar

Pilotos ganadoresEditar

Añu !Pilotu/s Puntos Motocicleta
1980   Marc Fontan 58   Honda
  Hervé Moineau
1981   Raymond Roche 81   Kawasaki
  Jean Lafond
1982   Jean-Claude Chemarin 60   Kawasaki
  Jacques Cornu
1983   Hervé Moineau 89   Suzuki
  Richard Hubin
1984   Patrick Igoa 70   Honda
  Gérard Coudray
1985   Patrick Igoa 96   Honda
  Gérard Coudray
1986   Patrick Igoa 105   Honda
1987   Hervé Moineau 120   Suzuki
  Bruno -y Bihan
1988   Hervé Moineau 83   Suzuki
  Thierry Crine
1989   Alex Vieira 140   Honda
1990   Alex Vieira 95   Honda
1991   Alex Vieira 111   Kawasaki
1992   Terry Rymer 160   Kawasaki
  Carl Fogarty
1993   Doug Toland 86   Kawasaki
  Honda
1994   Adrien Morillas 100   Kawasaki
1995   Stéphane Mertens 95   Honda
  Jean-Michel Mattioli
1996   Brian Morrison 138   Kawasaki
1997   Peter Goddard 133   Suzuki
  Doug Polen
1998   Doug Polen 108   Honda
  Christian Lavieille
1999   Terry Rymer 122   Suzuki
  Jehan d'Orgeix
2000   Peter Lindén 137   Suzuki
  Warwick Nowland

Equipos ganadoresEditar

Añu !Equipu Campeón

del Mundu !Puntos

Motocicleta !Pilotu/s

Campeon/ye del Mundu

2001   WIM Motors Racing 9 182   Honda RC51 Albert Aerts, Laurent Naveau y Heinz Platacis
2002   Zongshen 2 123   Suzuki GSX-R1000 Warwick Nowland
2003   Suzuki GB - Phase One 143   Suzuki GSX-R1000 Warwick Nowland
2004   Yamaha - GMT 94 169   Yamaha YZF-R1 David Checa y William Costos
2005   Suzuki Castrol 134   Suzuki GSX-R1000 Keiichi Kitagawa
2006   Suzuki Castrol 185   Suzuki GSX-R1000 Keiichi Kitagawa, Matthieu Lagrive y Vincent Philippe
2007   Suzuki Endurance Racing 165   Suzuki GSX-R1000 Matthieu Lagrive y Vincent Philippe
2008   Suzuki Endurance Racing 109   Suzuki GSX-R1000 Julien Da Costa
2009   Yamaha Austria Racing 7 145   Yamaha YZF-R1 Gwen Giabbani, Igor Jerman y Steve Martin
2010   Suzuki Endurance Racing 133   Suzuki GSX-R 1000 Vincent Philippe y Freddy Foray
2011   Suzuki Endurance Racing 109   Suzuki GSX-R 1000 Anthony Delhalle
2012   Suzuki Endurance Racing 128   Suzuki GSX-R 1000 Anthony Delhalle y Vincent Philippe
2013   Suzuki Endurance Racing 93   Suzuki GSX-R 1000 Anthony Delhalle
2014   Yamaha Racing - GMT 94 - Michelin 141   Yamaha YZF-R1 David Checa, Mathieu Gines y Kenny Foray
2015   Suzuki Endurance Racing 154   Suzuki GSX-R 1000 Anthony Delhalle, Etienne Masson y Vincent Philippe
2016   Suzuki Endurance Racing 88   Suzuki GSX-R 1000 Lucas Mahias
2016-17   GMT 94 Yamaha 146   Yamaha YZF-R1 Niccolò Canepa y David Checa

Fuente Campeonatu Mundial de Motociclismu de Resistencia:[3][4]

Sistema de puntuaciónEditar

Pa carreres rexistraes de menos de 8 hores:[5]

Posición 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Puntos 30 24 21 19 17 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Pa carreres rexistraes de 8 hores a 12 hores:

Posición 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Puntos 35 29 25 21 18 16 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

Pa carreres rexistraes de 24 hores:

Posición 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
Puntos 40 33 28 24 21 19 17 15 13 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
  • Pa los equipos, los puntos van ser los ganaos en cada carrera.
  • Pa'l Constructores, namái la moto meyor allugada d'un constructor va ganar puntos, acordies con la posición na carrera.

Pa les carreres rexistraes con una duración de 12 a 24 hores, va establecese una clasificación parcial. Dempués de 8 hores y 16 hores, los 10 equipos (y los sos pilotos), que tán liderando la carrera nesi momentu van recibir puntos de bonificación por scratch como sigue:

Dempués de 8 hores de carrera y dempués de 16 hores de carrera:

Posición 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Puntos 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
  • Estos puntos de bonificación van otorgase independientemente de les resultaos de la carrera..
  • El constructores non estan incluyíos nesta regla y nun reciben puntos de bonificación.

Últimes carreresEditar

Calendariu 2008-2018[6]
Non/Tem. Fecha !Ronda !Circuitu !Carrera !Equipu y


Pilotos Ganadores

1/08 19-04-08   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans SERT #2: William Costos, Barry Veneman, Guillaume Dietrich
2/08 10-05-08   España Albacete 6 Hores d'Albacete SERT #1: Vincent Philippe, Matthieu Lagrive, Julien DaCosta
3/08 27-07-08   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka Dream Honda Racing Team #11: Ryuichi Kiyonari, Carlos Checa
4/08 09-08-08   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben Kawasaki France #11: Julien Mazuecos, Ivan Silva, Erwan Nigon
5/08 13-09-08   Francia Magny-Cours Bol d'Or SERT #1: Vincent Philippe, Matthieu Lagrive, Julien DaCosta
6/08 08-11-08   Qatar Losail 8 Hores de Doha YART #7: Igor Jerman, Steve Martin, Steve Plater
1/09 18-04-09   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans YART #7: Igor Jerman, Steve Martin, Gwen Giabbani
2/09 31-0-09   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben YART #7: Igor Jerman, Steve Martin, Gwen Giabbani
3/09 04-07-09   España Albacete 8 Hores d'Albacete YART #7: Igor Jerman, Steve Martin, Gwen Giabbani
4/09 26-07-09   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka Yoshimura Suzuki #12: D.Sakai, K. Tokudome, N. Aoki
5/09 13-09-09   Francia Magny-Cours Bol d'Or SERT #1: Vincent Philippe, Olivier Four, Freddy Foray
6/09 14-11-09   Qatar Losail 8 Hores de Doha YART #7: Igor Jerman, Steve Martin, Gwen Giabbani
1/10 18-04-10   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans GSR Kawasaki #11: Julien Da Costa, Olivier Four, Grégory Leblanc
2/10 22-05-10   España Albacete 8 Hores d'Albacete SERT #2: Vincent Philippe, Guillaume Dietrich, Freddy Foray
3/10 25-07-10   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka MuSASHI RT HARC-PRO #634: Ryuichi Kiyonari, Takaaki Nakagami, Takumi Takahashi
4/10 12-09-10   Francia Magny-Cours Bol d'Or SERT #2: Vincent Philippe, Guillaume Dietrich, Freddy Foray
5/10 13-11-10   Qatar Losail 8 Hores de Doha SERT #2: Vincent Philippe, Guillaume Dietrich, Freddy Foray
1/11 16-04-11   Francia Magny-Cours Bol d'Or SERT #1: Vincent Philippe, Freddy Foray, Sakai Daisaku
2/11 21-05-11   España Albacete 8 Hores d'Albacete BMW MOTORRAD FRANCE 99 #99: Sébastien Gimbert, Erwan Nigon, Hugo Marchand
3/11 31-07-11   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka F.C.C. TSR HONDA #11: Kohsuke Akiyoshi, Shin'ichi Itoh, Ryuichi Kiyonari
4/11 24-04-11   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans SRC Kawasaki #11: Julien Da Costa, Grégory Leblanc, Olivier Four
5/11 12-11-11   Qatar Losail 8 Hores de Doha YAMAHA FRANCE GMT 94 IPONE #94: David Checa, Kenny Foray, Matthieu Lagrive
1/12 14-04-12   Francia Magny-Cours Bol d'Or SRC Kawasaki #11: Julien Da Costa, Grégory Leblanc, Olivier Four
2/12 9-06-12   Qatar Losail 8 Hores de Doha BMW Motorrad France Team Thevent #99: Sébastien Gimbert, Damian Cudlin, Erwan Nigon
3/12 29-07-12   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka F.C.C.-TSR Honda #11: Kousuke Akiyoshi, Tadayuki Okada, Jonathan Rea
4/12 11-08-12   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben Suzuki Endurance Racing Team : Vincent Philippe, Anthony Delhalle, Yuki Kagayama
5/12 8-09-12   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans SRC Kawasaki #11: Julien Da Costa, Grégory Leblanc, Freddy Foray
1/13 21-4-13   Francia Magny-Cours Bol d'Or SRC Kawasaki #11: Gregory Leblanc, Jeremy Guarnoni, Loris Baz
2/13   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka MuSASHi RT HARC-PRO. #634: Takumi Takahashi, Michael van der Mark, Leon Haslam
3/13   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben Suzuki Endurance Racing Team : Vincent Philippe, Anthony Delhalle, Julien Da Costa
4/13   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans SRC Kawasaki #11: Grégory Leblanc, Fabien Foret, Nicolas Salchaud
1/14   Francia Magny-Cours Bol d'Or SRC Kawasaki #11: Gregory Leblanc, Nicolas Salchaud, Matthieu Lagrive
2/14   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka MuSASHi RT HARC-PRO. #634: Takumi Takahashi, Michael van der Mark, Leon Haslam
3/14   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben Honda Racing: Freddy foray, Julien Da Costa, Sébastien Gimbert
4/14   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans Suzuki Endurance Racing Team: Erwan Diwon, Anthony Delhalle, Vincent Philippe
1/15 19-04-15   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans SERT: Vincent Philippe, Anthony Delahalle, Étienne Masson
2/15 26-07-15   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka Yamaha Factory Racing Team #21: Katsuyuki Nakasuga, Pol Espargaró, Bradley Smith
3/15 22-08-15   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben Honda Racing: Julien Da Costa, Sébastien Gimbert, Freddie Foray
4/15 20-09-15   Francia Paul Ricard Bol d'Or Kawasaki SRC #11: Gregory Leblanc, Mathieu Lagrive, Fabien Foret
1/16 10-04-16   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans Kawasaki SRC #11: Gregory Leblanc, Mathieu Lagrive, Fabien Foret
2/16 12-06-16   Portugal Algarve 12 Hores de Portimão GMT94 Yamaha #94: David Checa, Lucas Mahias, Niccolò Canepa
3/16 31-07-16   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka Yamaha Factory Racing Team #21: Katsuyuki Nakasuga, Pol Espargaró, Alex Lowes
4/16 27-08-16   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben GMT94 Yamaha #94: David Checa, Lucas Mahias, Niccolò Canepa
1/16-17 18-09-16   Francia Paul Ricard Bol d'Or Suzuki Endurance Racing Team #1: Vincent Philippe, Anthony Delhalle, Etienne Masson
2/16-17 16-04-17   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans GMT94 Yamaha #94: David Checa, Niccolò Canepa, Mike Di Meglio
3/16-17 20-05-17   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben GMT94 Yamaha #94: David Checa, Niccolò Canepa, Mike Di Meglio
4/16-17 24-06-17   Eslovaquia Slovakia Ring 8 Hores de Slovakia Ring GMT94 Yamaha #94: David Checa, Niccolò Canepa, Mike Di Meglio
5/16-17 30-07-17   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka Yamaha Factory Racing Team #21: Katsuyuki Nakasuga, Alex Lowes, Michael van der Mark
1/17-18 17-09-17   Francia Paul Ricard Bol d'Or GMT94 Yamaha #94: David Checa, Niccolò Canepa, Mike Di Meglio
2/17-18 22-04-18   Francia Le Mans 24 Hores de Le Mans
3/17-18 12-05-18   Eslovaquia Slovakia Ring 8 Hores de Slovakia Ring
4/17-18 9-06-18   Alemaña Oschersleben 8 Hores de Oschersleben
5/17-18 28-07-18   Xapón Suzuka 8 Hores de Suzuka

Ver tamiénEditar

ReferenciesEditar

  1. «A Short History of Endurance» (2 d'ochobre de 2013). Consultáu'l 24 de febreru de 2016.
  2. «Coupe FIM d'Endurance 1960» (francés). Consultáu'l 18 de xunetu de 2016.
  3. Campioni del Mondu Endurance - dal sito ufficiale della Federazione Internazionale di Motociclismu
  4. Campioni del Mondu Endurance - dal sito racingmemo.free.fr
  5. «2015 FIM Road Racing Endurance World Championship and Cup Regulations» (9 de febreru de 2015). Consultáu'l 18 de xunetu de 2016.
  6. «Calendar, Ranking, Rules and documents». Consultáu'l 3 de setiembre de 2015.

Enllaces esternosEditar