Abrir el menú principal
Yukpa,

Yuco, Motilón

Faláu en Bandera de Venezuela Venezuela
Bandera de Colombia Colombia
Falantes 7500
Familia Llingües caribes

 Llingües caribes

Alfabetu Llatín
Estatus oficial
Oficial en Bandera de Venezuela Venezuela
Reguláu por Nun ta reguláu
Códigos
ISO 639-1 nengún
ISO 639-2
ISO 639-3 yup

L'idioma yukpa ye un idioma de la familia caribe faláu pola etnia yukpa nel estáu venezonalo de Zulia y nel departamentu colombianu de Cesar.

GramáticaEditar

La llingua yukpa, tien diez pronomes personales. El Yukpa tien dos primer persona del plural (nós). epü, que s'usa cuando'l falante referir a "tu y yo". L'otru llámase añada, cuando se refier "él/ella y yo". El yukpa tien dos tercer persona (él, ella), el ma o mash que se refier a aquelles persones cercanes al falante y el ake que se refier a los que tán a una distancia alloñada. Y tamién tien trés terceres persones plural (ellos/elles), el masha que son les persones que tán cerca, el aksha que son les persones qu'a una distancia alloñada y el oka que se refier al que ta repitíu o que se mentó antes.


Númberu
Singular Plural
Persona Primer epü:

tu y yo nana: él/ella y yo

Segunda amora:

ustedes o vós/as

Tercer ma, mash: él (proximal)

ake: él/ella (distal)

masha: ellos/elles (proximal)

aksha: ellos/elles (distal)
oka: ellos/elles (anafóricu)

PostposicionesEditar

El yukpa, como otros idiomes caribes, usa polo xeneral postposiciones:

jenja pë këpëi
j-enja pë k-ëpëi
1p-mano por 2A1P-tomar:PASÁU :'[tu]

tomástime de la mano' -Bonos dias = penash nekena -Bones tardes = kowanna -Bones nueches = kokoshna -hola = pena

FonoloxíaEditar

Rexistra 5 vocales y 10 consonantes.[1]

VocalesEditar

Anteriores Centrales Posteriores
Zarraes ɨ o
Medies y o
Abiertes a

La semicerrada /y/ varia llibremente cola zarrada i.[1]

ConsonantesEditar

llabial alveolar palatal velar
oclusivas p t k
nasales m n
fricativas s ʃ
africadas ʧ
vibrante ɾ
aproximante w j

Propúnxose incluyir ente los fonemas yukpa la oclusiva glotal /ʔ/, qu'ente dellos falantes ye sustituyida pola fricativa glotal /h/, pero podríen interpretase como realizaciones glotales o aspiraes de les vocales, pos se presenten solamente a la fin d'una sílaba antes de les consonante oclusives, fricatives y africada y, xeneralmente son opcionales,[1] por casu:

  • "muyer" = [woɾyʔpa] ~ [woɾehpa] ~ [woɾguo]
  • "olla = [paʔʃy] ~ [pahʃy] ~ [paʃy]

La aproximante /j/ puede realizase como africada sonora alveolar ʣ o postalvelar ʤ; l'africada sorda /ʧ/ puede realizase como palatoalveolar ʨ; la labiovelar /w /puede realizase como billabial β̞ o labidental ʋ.[1]

AcentuEditar

L'acentu cai más frecuentemente sobre la segunda sílaba, pero puede cayer na primera.[1]

ReferenciesEditar

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Meira, Sérgio (2003) "Primeres observaciones sobre la llingua yukpa"; Lingua Americana 7 (12): 113-138.

Enllaces esternosEditar